GÜRCİSTAN DOTLUK DERNEĞİ

 

     Derneğimiz İstanbul’da faaliyetini sürdürmektedir. Detaylı bilgiyi www.gdd.org.tr ve www.muslimgeorgia.org sitelerinden bilgiler alabilirsiniz.

 

     Kuruluş amacı tamamen Türkiye’deki Gürcülerle le irtibat kurup, Özellikle Batum bölgesinde Müslümanlığını yaşamakta yetersiz kalan Müslüman gürcü kardeşlerimize kitap, gıda, giyecek gibi yardımlar yapmak.Bunların dışında Batum’dan öğrenci getirip Türkiye’de

İslamı Akademik düzeyde Üniversitelerde ve Kuran Kurslarında eğitim imkanları sunup o bölgeye katkılar sağlamaktır. Ayrıca İlahiyet dışında üniversitelerin diğer bölümlerinde de eğitimlerine katkıda bulunup burslar vermekteyiz.

 

     En son Martin Minksin Peygamber Efendimizin Hayatı adlı kitabını Gürcüce‘ye’çevirip Gürcistan’ gönderdik. Son aşamasına geldiğimiz Kuran-i Kerim’in Gürcüce’sinide inşallah bitirip bu bölgenin halkına dağılımını yapacağız.

 

     17.01.2009 günü Saat 10.00 Küçükçekmece Kültür Sarayın’da İLMİ HEYET TOPLANTI’mız yapılmıştır. Toplantıya Köyümüzün Değerli Hocaları Prof.Dr. Süleyman ULUDAĞ ve Prof.Dr. Osman ÇETİN beyler katılmışlardır. Ayrıca İlim Yayma Genel Müdürü İsrafil KIŞLA, Gresun, Görele Tepeköy’de İkamet eden ve Halen Emekli Vaiz olan ve Karadeniz’e hakim KANAAT ÖNDERLERİNDEN olan ve Saidi Nursinin kendisine 14 yaşındayken yazmış olduğu mektubu halen saklayan 80 yaşında Nuri GENÇ hocamız. Ayrıca Emekli Vaizlerden Hüseyin TUÇ ve Enver BAYTAN Hocalarımız hazır bulunmuşlardır.

 

     Toplantı konusu, Gürcistan’da okutulacak Ders Kitaplarının tespiti, Tercüme edilecek, Tefsir, Hadis, Akaid, Fıkıh, İlmihal, Tasavvuf Vb. Eserlerin tespiti. Çocuklara, gençlere ve kadınlara yönelik tercüme edilecek eserler neler olmalıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı derneğimizi tanıyıp muhatap almaktadır. Buraya Din ateşesi atanması konusunda etkinliğimiz tartışılamaz düzeydedir.

 

     Ayrıca daha önce Kültür Bakanlığı Müsteşarı İsmet YILMAZ Bey derneğimize randevu vererek Gürcistan’la ilgili bilgi aldı ve Cami yapılması konusunda Osmanlı döneminde yapılıp şimdi yıkılmış olan Aziziye Camiinin resimlerini ve genel durumu anlatan bilgiler almıştır.

 

      Toplantıda günün en anlamlı sözünü E.Vaiz Enver BAYTAN hocamızın şu sözü damgasını vurmuştur. ‘’Siz bir memleketin 7.yaşındaki çocuklarını bana teslim edin, ben size 20 yıl sonra bambaşka bir memleket teslim edeyim’’ Allah tüm emeği geçenlerden razı olsun.

 

       Bunları anlatmamın sebebi bu derneğin çok güzel faaliyetleri var, asla etnik milliyetçilik bazında değildir. İnternet sitesine mesajlar yazarak hatta üye olarak irtbat kurabilirsiniz.

 

Saygılarımla,

 

Selami ARSLAN